Loading...
Cale:  Home  >  Baschet  >  Current Article

Ca în vremurile bune…CSM SATU MARE- BC UNIV GOLDIȘ ICIM ARAD 65-63! Și fetele lui ARAUJO sunt în play off!

De   /  29 ianuarie 2017  /   comentarii

csm arad 1

CSM Satu Mare și-a asigurat locul șase și prezența în play off-ul Ligii Naționale de baschet feminin după victoria 65-63 de sâmbătă obținută în fața marii rivale, BC Univ Goldiș ICIM Arad.

Am avut parte de o atmosferă deosebită creată de un public ce a umplut până la refuz sala LPS și de un spectacol total pe parchet …

Iar la seara specială a contribuit i supercampionul nostru de la Dakar, Mani Gyenes invitat să dea lovitura de start dar și copii de la TDM Academy veniți să-și susțină antrenoarea, nimeni alta decât jucătoarea CSM-ului, Eniko Laza.

csm arad

CSM au a făcut o primă repriză bună și a condus mai mereu pe tabelă…La pauză au fost 39-33 iar impresia generală era că fetele lui Araujo nu au cum rata victoria…Doar că în partea secundă arădencele au revenit profitând oarecum și de ratările exasperante de a libere ale CSM-ului…

Finalul a fost de infarct. Aradul a intrat la conducere pe tabelă, când mai erau 6 minute de joc: 57-58, pe mâna lui Pasic şi Nagy. După 2 minute de care pe care, Pasic a făcut 61-63. A fost pentru ultima oară când elevele lui Bulj au fost în avantaj. De aici, Reed şi Tavic au dus scorul la 65-63. Au urmat 60 de secunde de haos în ambele tabere şi două libere pentru Batey. Însă, stămăreanca s-a pierdut cu firea când mai erau 16 secunde şi a ratat. Hadzovic  a recuperat, tot ea aluat acţiunea pe cont propriu, dar nu a mai avut puterea să introducă mingea în coș și să trimită meciul în prelungiri .

S-a terminat 65-63 cu fetele noastre  aplaudate minute în șir de suporteri.

csm arad2

Reed a fost cea mai bună jucătoare de pe teren 22 de puncte, 7 recuperări, 3 pase decisive si procentaj de 81 % la 2 puncte.

Formații și marcatoare:

CSM Satu Mare: Reed 22, Baltic 10, Tavic 9, Whittington 8, Olah 7, Laza 5 (13), Batey 4. A mai jucat: Ferenczi

BC Univ Goldiş  ICIM Arad: Hadzovic 18, Pasic 14 (1×3), McGuire 10, Nagy 10, Stroman 6, Mercea 3 (1×3), Karakasevic 2

Înregistrarea partidei CSM Satu Mare- BC ICIM Arad va fi difuzată luni seara de la ora 20.45 în cadrul emisiunii Săptămâna sportivă de la Nord Vest TV.

Alexandria bate Olimpia Brașov

Surpiza etapei s-a produs la Alexandria unde formația locală a învins Olimpia Brașov cu 72-65.

CSM Târgoviște a trecut cu un coș marcat în ultima secundă de U Cluj, 57-56 iar Phoenix și a asigurat locul cinci după 77-62 la Sirius Târgu Mureș. Sepsi a făcut spectacol cu ultima clasată, 102-58 cu Poli Iași.