Cale:  Home  >  Lupte  >  Current Article

Lenard Berei și Mădălin Bulgăr, bronz la Naționalele de tineret U23!

De   /  19 februarie 2017  /   comentarii

bulgar

O nouă competiție , o nouă reușită pentru luptătorii de la CS Cetate Ardud.

După bronzul luat la seniori, Lenard Berei a cucerit o nouă medalie și la Naționalele de tineret, U23.

La Timișoara, Berei a urcat pe poziția a treia  la cat 130 kg și și-a trecut în palmares un nou bronz în 2017.

Tot pe trei a terminat și Mădălin Bulgăr la cat 66 kg.

A fost din păcate ultimul concurs pentru Lenard Berei sub culorile CS Satu mare –Cetate Ardud, sportivul pregătit de Tudor Barbul urmând ca de luna viitoare să lupte pentru CSA Steaua bucurești.

” Sunt două medalii importante și cred că am scos maxim de la aceste Naționale. Berei a tras cu dureri mari la măsea și până la urmă și locul trei e foarte bun mai ales că pentru intrarea în finală a pierdut la limită în fața lui Huțuleac, un sportiv cu patru ani mai mare ca și Lenard. ” a spus antrenorul Tudor Barbul.

După acest turneul final, Berei va pleca în cantonament cu lotul național  ,timp de două săptămâni, la Kiev.

berei

Rezultate bune au obținut și ceilalți luptători sătmăreni prezenți la Naționale.

Cătălin Dângă a terminat pe cinci la 59 kg, Marius Bulgăt tot la 59 a terminat pe 7, Pek și Șoreanu au intrat și ei în 5-8 la categoriile lor…

Urmează turnee în Slovacia și la Brașov pentru luptătorii de la CS Cetate Ardud.