Cale:  Home  >  Altele  >  Current Article

Victorii ale gazdelor la debutul returului din Top 6 al Ligii Naţionale

De   /  13 martie 2019  /   comentarii

Prima rundă a returului Top 6 al Ligii Naţionale de baschet masculin a fost favorabilă echipelor
gazdă, învingătoare în toate cele trei partide. Sibienii rămân lideri, cu două puncte avans faţă de clujeni
şi cu patru înaintea campionilor en-titre.
În cel mai echilibrat duel, U BT Cluj-Napoca s-a impus după prelungiri, 106-104 (41-40, 89-89,
17-15) împotriva ambiţioasei formaţii BCMU FC Argeş Piteşti. Argeşenii au fost la şase secunde de o
mare victorie, dar Kuti a profitat de greşeala lui Jeremic de sub propriul careu şi a restabilit egalitatea,
după ce formaţia sa era condusă cu nouă puncte când mai erau trei minute de joc. Clujenii s-au desprins
la cinci lungimi în prelungiri, adversarii au revenit, dar aveau să părăsească terenul învinşi.
CSU Sibiu a făcut scorul etapei, 97-71 (42-43) cu SCM Timişoara, luându-şi revanşa după
înfrângerea puţin scontată din tur. CSM CSU Oradea a avut un meci greu cu SCMU Craiova, dar a reuşit
să câştige până la urmă cu 83-79 (36-34).
Primele trei clasate vor evolua etapa viitoare în deplasare: Sibiul, la Piteşti, Clujul, la Craiova şi
Oradea, la Timişoara. Întâlniri ce se anunţă dificile, putând reduce sau mări diferenţele de puncte din