Loading...
Cale:  Home  >  Fotbal  >  Current Article

Victoria Carei bate cu emoții la Moftin și e noul lider în elite! Micula a egalat pe final Știința! Rezultatele etapei a 7-a!

De   /  23 octombrie 2016  /   comentarii

energia1

Derby-ul etapei a 7-a a ligii a 4-a de elită s-a jucat la Negrești Oaș. Energia și Unirea Tășnad au oferit pe un teren greu un meci spectaculos cu șase goluri și cu o evoluție interesantă a scorului…

Tothăzan și Ghiriti au marcat rapd pentru 2-0 în minutele 6 și 10 și se părea că oșenii vor face scor cu candidata la titlu…Bolba a redus din diferență în mintul 15.Apoi a urmat o nouă reușită a golgheterului gazdelor, Ghiriti, 3-1 în minutul 20. Unirea a revenit în joc cu cinci minute înaintea pauzei prin reușita lui Vădan, 3-2. În partea a doua oaspeții au forțat egalarea pe care au obținut-o până la urmă în minutul 65, Gabi Cădar reușind un nou gol în elite. O remiză echitabilă într-un meci arbitrat de ecusonul FIFA, Kovacs Istvan.

Și la Doba am avut un meci cu goluri multe…Orașu Nou a condus cu 2-1 dar până la urmă trupa lui Sorin Ionesc a întors soarta partidei și Voința a câștigat cu 3-2.

Turul Micula a mai făcut o victimă dintre candidatele la titlu. După ce a învins la Tășnad cu 2-1 Unirea , duminică a obținut o remiză dramatică, 2-2 cu Știința Beltiug. Pop a deschis scorul pentru Știința, Ursan a egalat din penalty pentru Micula apoi Merce a punctat pentru 1-2.Doar că în minutul 85 Horvath a egalat cu un eurogol , șut în vinclu de la 16 m, 2-2!

Victoria Carei a profitat de pașii greșiți făcuți de cei de la Tășnad și Beltiug și a revenit pe primul loc. Nu fără emoții însă…Crasna a condus cu 2-1 iar careienii au întors rezultatul pe final.

Luceafărul Decebal a făcut golaveraj cu Apa în vreme ce Viitorul Vetiș rămâne fără punct și după această rundă, 0-5 acasă cu Recolta II Dorolț.

Urmează etapa viitoare două meciuri de foc, Negrești- Carei și Beltiug-Tășnad!Plus un derby al vecinelor, Doba-Decebal.

Clasament

1.CSM Victoria Carei       7              6              0              1              17-8       18p

2.Unirea 08 Tăşnad          7              5              1              1              24-7       16p

3.Ştiinţa Beltiug                 7              5              1              1              24-5       16p

4.Talna Oraşu Nou           7              4              1              2              16-13     13p

5.ACS Voinţa Doba          7              4              0              3              16-11     12p

6.Energia Negreşti          7              3              3              1              14-14     12p

7.Luceafărul Decebal        7              4              1              2              21-7       10p

8.Recolta Dorolț II          7              2              1              4              17-18     7p

9.Turul Micula                   7              2              1              4              12-19     7p

10.Victoria Apa                 7              1              1              5              5-28       4p

11.Crasna Moftinu Mic      7              1              0              6              11-15     3p

12.Viitorul Vetiş                7              0              0              7              3-34       0p