Loading...
Cale:  Home  >  Fotbal  >  Current Article

Unirea, specialista remizelor! 1-1 acasă cu Minaur!

De   /  30 septembrie 2018  /   comentarii

Unirea Tășnad își continuă seria invincibilă de la acest început de campionat. Trupa lui Cristi popa și Ovi Suciu a remizat , acasă, 1-1 cu Minaur Baia Mare și a ajuns la al șaselea rezultat pozitiv din tot atâtea meciuri jucate în C5.
O remiză echitabilă după cum a recunoscut cu sportivitate antrenorul Cristi Popa cel care se declara mulțumit că echipa a rămas neînvinsă dar în același timp părea dezamăgit că elevii săi au făcut prea rapid pasul în spate și au ratat șansa de a bate fostul lider din serie.

Cele două echipe și-au împărțit reprizele . Gazdele au dominat-o pe prima când au și deschis scorul și au ratat alte câteva ocazii bune iar maramureșenii s-au evidențiat în a doua parte când au egalat și l-au pus serios la treabă pe portarul Unirii, Gorbe.
Partida a început cu o tatonare de 15 minute cu un joc încâlcit, între cele două suprafețe de poartă. Prima ocazie vine în minutul 18 când după un corner de pe dreapta executat de Stanciu, Székely trimite cu capul la vinclu, dar portarul baiamarean respinge incredibil .
În minutul 21 Cubaș trimite periculos de la 16m dar din nou portarul maramureșan intervine decisive.
Atacurile gazdelor dau roade și în minutul 30 Nemeș e faultat în careu de Lihet iar Stanciu înscrie cu siguranță de la punctual cu var…1-0!
Minaur are primul șut în minutul 33, Gorbe reține fără problem.
Inexplicabil Unirea face pasul în spate în repriza a doua și-i invită practice pe băimăreni la joc…
În minutul 64 Kiss trimite periculos cu capul și Gorbe retine doar că peste alte patru minute portarul gazdelor se vede nevoit să scoată mingea din plasă …Corner executat de Duruș și același Kiss se înalță și trimite imparabil…bară transversal-gol…1-1 min 68.
Finalul aparține oaspeților care domină clar dar, din fericire, Gorbe e în zi excelentă și salvează remiza…
Etapa viitoare Unirea joacă la Dej  .

Cristian Popa, antrenor Unirea Tășnad : ”Sunt bucuros, ca am ramas neinvinsi, dar tot odata nu pot spune ca sunt multumit de rezultat. Ne doream victoria, dar dupa aspectul jocului spun, ca este un scor echitabil. Prima repriza clar a noastra, a doua a lor, fara dubii. Nu inteleg de ce ne-am retras, nu inteleg de ce am facut pasul inapoi, si am lasat sa ne domine in repriza a doua. Una peste alta, eu ii felicit pe baieti, ca am ramas neinvinsi. Am jucat pentru public, pentru noi. Nu a fost o tactica de retragere, pe care eu sa le-o trasez baietilor. Probabil baiamareni au fost mai proaspeti decat noi, si-au dorit mai mult sa intre in joc, dupa ce nu au reusit acest lucru in prima repriza. Probabil ca nu au vrut sa riste.”

SERIA 5, etapa 6
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CFR Cluj 2 3-0
Szabolcs Kovacs (14), Szilard Magyari (63), Zsolt Nagy (85)
Gaz Metan Mediaş 2 – AFC Odorheiu Secuiesc 1-3
Paul Costea (14) / Rajmond Balint (21), Robert Bolozan (55), Apor Gyorgydeak (85)
Avântul Reghin – MSE Târgu Mureş 3-1
Vlad Bujor (23, 45), Adrian Murar (70 – pen.) / Mircea Ungur (88)
Sănătatea Cluj – Sticla Arieşul Turda 2-1
Sebastian Chelariu (19), Marius Ionescu (81 – autogol) / Cristian Paleoca (58)
ACS Fotbal Comuna Recea – CS Iernut 7-0
Sergiu Ciocan (1, 8), Daniel Mih (20, 35), Adrian Micaş (65), Alexandru Mărieş (75), Bogdan Buşică (80)
AFC Hărman – Unirea Dej 2-2
Robert Vasiloi (35), Bogdan Minciună (75) / Andrei Moldovan (39), Daniel Hetea (56)
Unirea Tăşnad – Minaur Baia Mare 1-1
Raul Stanciu (32 – pen.) / Lorant Kis (70)
Olimpic Cetate Râşnov – ACS Unu Fotbal Gloria 1-0
Şerban Moraru (32)
Clasament
1. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 15
2. ACS Fotbal Comuna Recea 15
3. Minaur Baia Mare 14