Loading...
Cale:  Home  >  Baschet  >  Current Article

Rușinea de sub Tâmpa! Olimpia Brașov-CSM SATU MARE 80-74

De   /  14 octombrie 2018  /   comentarii

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au cedat neașteptat , 74-80 la Brașov în etapa a 2-a a Ligii Naționale. O înfrângere rușinoasă dacă ținem cont că brașovencele abia au strâns rândurile înaintea sezonului iar Campania lor de achiziții nu a fost la nivelul așteptărilor.

”Deși avem bani nu am găsit romance pe poziția  patru. Am doar nouă jucătoare la antrenamente” se plângea înaintea jocului antrenorul Dan Calancea de la Olimpia.

Iar tactica defensivă arătată de Calancea a dat se pare roade…Extrem de determinate , Pesovic & co au profitat la maxim de erorile sătmărencelor. De apărarea visătoare și de deciziile , multe dintre ele, neinspirate, din atac.

Cu sătmăreanca Ferenczi în prim plan, Olimpia a condus ostilitățile în prima repriză. Ferenczi a pus punct după punct pe tabelă profitând și de faptul că a fost apărată în primele 20 de minute de junioara CSM-ului…Sfertul trei a readus CSM ul în meci, cu trei aruncări de la distanță într-un minut reușite de Andrea Olah. 52-52 și apoi 59-59 și se părea că în ultimele zece minute sătmărencele își vor impune ritmul…Nu s-a întâmplat …Decizii pripite în atac și problem de sincronizare în defensivă și Olimpia a furnizat prima surpriză a campionatului.

S-a terminat Olimpia Brașov- CSM Satu Mare  80–74 (23:13, 20:20, 16:26, 21:15).

A fost bucurie mare în tabăra gazdelor, iar victoria Olimpiei a fost comparată de antrenorul Dan Calancea cu succesul celor de la Vâlcea pe terenul CSM-ului din București la handbal feminine.

CST  Olimpia (puncte/recuperări/pase decisive): Pesovic (16/10/7), Arsenic (18/11/1), Ferenczi (25/4/4), Podar (7/4/10), Bartee (14/6/0), Al Ash Hab, Warthen. Antrenor: Dan Calancea.

CSM SATU MARE  (puncte/recuperări/pase decisive): L’loyd (19/5/0), Tavic (6/1/3), Kádár (0/3/1), Mandache (6/7/1), Baltic (3/3/1), Pane, Oláh (14/3/3), Amukamara (3/1/5), Denson (21/5/0), Huțanu (2/5/0). Antrenor: Marius Dobă.

În cealaltă partidă a etapei , Sepsi s-a impus greu, în ultimul sfert 68-58 la Arad.

• Publicat: 1 lună ago on 14 octombrie 2018
  • De:
  • Ultima modificare: octombrie 14, 2018 @ 2:29 pm
  • Categorie: Baschet

Ar putea sa va intereseze...

După victoria de la Târgoviște vine derby-ul cu SEPSI! Meciul de la Sfântu Gheorghe transmis de FRBTV!