Loading...
Cale:  Home  >  Breaking News  >  Current Article

Olimpia bate Hermannstadt , 2-0!!! Brata și Vasile Pop, decisivi ! Suporterii strâng bani pentru o tabelă electronică!

De   /  23 august 2017  /   comentarii

Olimpia a făcut   , e clar , cel mai bun meci de pe teren propriu din acest an. Elevii lui Selymes au învins  azi, 23 august cu 2-0 mult lăudata formație din Sibiu și respiră acum ușurați după dușul rece de la Mioveni.

Sătmărenii Brata și Vasile Pop au fost oamenii decisivi , cei doi reușind să creeze fazele prin care Olimpia s-a desprins pe tabelă.

În minutul 17 Brata e faultat în careu după ce tot el a trimis de trei ori spre poarta oaspeților…Se dă penaty iar Vasile Pop transformă cu siguranță. Apoi la ultima fază a primei reprize, Popică ia o acțiune pe cont propriu rece de trei adversari și de la marginea careului îl deschide pe Brata…Iar fostul pandur înscrie elegant din careu la colțul lung…2-0 mn 45.

În partea a doua ai noștri fac pasul în spate și caută contraatacurile spre Lusamba…Sibienii au o bară și un șut în diagonală prin Necșulescu in primele 15 minute de la revenirea de la cabine . Doar că după minutul 65 elevii lui Pelici intră în criză de idei iar cuplul de fundași centrali, Hlinca-Mureșan domină autoritar careul nostru…

Abia intrat pe teren, Blănaru iese accidentat și e dus la spital cu probleme la umăr…Ai noștri termină meciul cu Brata primind aplauze la schimbarea efectuată în prelungiri…Păcat că nu s-a strâns mai multă lume la stadion…Olimpia ar fi meritat la acest meci mai mult de 5-600 de privitori din tribună…Poate la meciul următor..

Apropos de spectatori…organizatorii au anunțat că banii de pe bilete vor fi strânți pentru achiziționarea unei tabele electronice…

Olimpia va juca sâmbătă la CS Balotești.

În celelalte jocuri ale etapei: Călărași-Balotești 2-1, Luceafărul- Braila 3-4, Miroslava- Chindia 0-9, Poli Timișoara- Metaloglobus 0-2, UTA-Mioveni 1-1, Snagov-Afumați 2-0, Pandurii-Clinceni 1-2, Ripensia-ASA Tg Mureș 3-2, Suceava-Argeș 0-2.

Olimpia e pe locul 11 cu 7 puncte.

Olimpia: Fl. Muntean – Duruş, Fl. Mureşan (cpt.), Hlinca, Copaci – R. Rus,( 85 Szasz) Ayoub ( Lukacs 46) – V. Pop, Miholca, Brata ( 90 Bura)- Lusamba

Rezerve: Şuta – Bura, Cocean, Sasz, Ben Khalifa, Jurj, D. Lukacs

Antrenor: Tibor Selymes

AFC Hermannstadt: Căbuz – Tătar (cpt.), Ct. Pîrvulescu, I. Stoica, Pamfile – Dumitriu( Blănaru min 73), Necşulescu, Al. Neacşa( Crișan 46), Bg. Rusu – Monea (Lupu 46), Ad. Cîrstean

Antrenor: Alexandru Pelici