Loading...
Cale:  Home  >  Fotbal  >  Current Article

Liga a 3-a: Unirea Tășnad știe să și câștige! Victorie clară cu Târgu Mureș!

De   /  16 septembrie 2018  /   comentarii

După trei remize în primele trei etape Unirea a spart gheața și a obținut prima victorie în seria a 5-a a ligii a 3-a, 4-1 cu MSE Târgu Mureș.

Și ce victorie am putea zice dacă ținem cont că în prima repriză, oaspeții, MSE Târgu Mureș au dat o replică neașteptat de bună și au condus cu 1-0.În minutul 8 la o lovitură de colț, Ungur a executat excelent iar Szekely venit la colțul scurt a trimis mingea cu capul în plasă…0-1.

Unirea trece rapid peste acest șoc și pune stăpânire pe meci. Szekely de la Tășnad are o ocazie mare în minutul 20 apoi portarul Kristaly intervine salvator în minutul 28 pentru ca Stanciu să rateze depuțin ținta.

Elevii lui Cristi Popa ies extrem de motivați de la vestiare și imediat după reluare în minutul 52 Szekely egalează după o pasă venită de la veteranul Marius Bălău. Oaspeții nu mai au replică și golurile încep să curgă în plasa mureșenilor.Stanciu îl servește pe Cubaș care aduce Tășnadul în avantaj, 2-1 min 55.

Ruja are șansa egalării dar Gorbe se opune în minutu 72 iar apoi finalul e al trupei lui Popa și Suciu.Rayul Silaghi face 3-1 după o fază în care s-a evidețiat și Adrian Ciul iar apoi în minutul 90 nou intratul Cocian închide tabela la 4-1 .

O victorie aplaudată minute bune la final de generosul public tășnădean iar cu acest succes Unirea urcă pe șase în clasament.

Și la final un amănunt interesant despre duelul de la Tășnad…am avut pe teren două echipe cu mulți jucători tineri. Unirea a avut o medie de vârstă de 22,7 ani iar Târgu Mureș, 24 ani!

Etapa următoare Unirea joacă vineri la Bistrița cu Gloria iar sâmbătă la Tășnad va fi o sărbătoare locală..100 de ani de fotbal la Tășnad!

Cristi Popa antrenor Unirea: Am jucat bine in repriza a doua. Îmi pare rău, că in prima repriză nu am jucat ceea ce am vrut, și am luat singurul gol dintr-o neatenție. Am intrat cam greu in meci. In repriza a doua am jucat foarte bine, îi felicit pe baieti.

Ma asteptam la victorie dar sincer la pauză nu credeam că vom câștiga la trei goluri diferență. Pana la urma am reusit si asta e cel mai important, ca ramanem neinvinsi.

Tot timpul vrem sa aratam ceva mai bine. Astazi am reusit sa jucam si in viteza, asta ne dorim de fiecare data, dar asta depinde mult si de forma de moment si de adversarul pe care-l intalnim.Speram sa vina acum si a doua victorie, si asa mai departe, sa avem rezultate cat mai bune.”

Unirea : Görbe – Vincze L., Bălău, Vădan, Palinceac, Varga (Cocian, 83 min ), Cubaş (Parnău, 64), Ciul (Nemeş, 83), Stanciu, Székely K. (Silaghi, 66) , Vincze D. Antrenor: Cristian Popa.

MSE : Kristály – Mihály (Tamás A., 76 min ), Ungur, Székely E., Papp, Toto (Simo, 82), Moldovan, Ruja, Tamás R., Borbély (Laczó 57), Velichea , 64). Antrenor: Tibor Gábor.

SERIA 5, etapa 4

CFR Cluj 2 – AFC Odorheiu Secuiesc    1-1

Claudiu Petrila (60 – pen.) / Bogdan Mintaş (7 – pen.)

AFC Hărman – ACS Unu Fotbal Gloria    1-2

Bogdan Minciună (18) / Ovidiu Stoianof (2), Raul Suciu (60)

Unirea Tăşnad – MSE Târgu Mureş    4-1

Cristian Szekely (52), Denis Cubaş (55), Raul Silaghi (80), Angelo Cocean (90) / Ervin Szekely (8)

Olimpic Cetate Râşnov – Sticla Arieşul Turda     2-1

Sergiu Mihai (4), Nicolae Mariean (89) / Bogdan Varodi (90+1)

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CS Iernut  ….

Clasament

1.Minaur Baia Mare                          10