Loading...
Cale:  Home  >  Fotbal  >  Current Article

Liga a 3-a: Unirea , e clar, are FACTORUL X! A treia remiză consecutivă pentru trupa lui Popa!

De   /  9 septembrie 2018  /   comentarii

Unirea Tășnad pare a fi specialista remizelor la acest început de sezon. Elevii lui Cristi Popa au trei puncte în trei etape din tot atâtea remize iar în jurul tășnădenilor s-a și lansat varianta unei participări , cu succes la celebra deja emisiune X Factor. Căci Unirea pare urmărită până acum de …factorul X.

Vineri Unirea a început excelent meciul de la Turda iar Stanciu a deschis scorul încă din minutul 12 cu un eurogol. O lovitură liberă de la 27 m perfect executată în vinclul porții lui Ursu. Gazdele cu veteranii Onicaș și Lemnaru în prim plan au avut o singură șansă de egalare până la pauză. Un șut a lui Onicaș ( min 24) respins de defensiva Unirii.

Repriza a doua a debutat cu o fază la care turdeni au cerut vehement lovitură de la 11m, la o acțiune a lui Varodi. În minutul 54, Lemnaru a șutat din unghi, însă mingea s-a dus puțin pe lângă poartă. În minutul 62, Ionescu a reluat cu capul pe lângă poartă, o centrare venită din corner. Presiunea turdenilor a continuat. Unirea a făcut pasul în spate și a strâns rândurile în jurul lui Bălău.

Pe un contraatac, Szekely a ratat golul de 2-0, trimițând din poziție de unu la unu cu Ursu, pe lângă poartă.Și cum ocaziile se răzbună, în loc de 2-0 pe final vom avea…1-1.

În minutul 84, Florin Dan a pătruns pe partea dreaptă, a căzut ușor în careu iar centralul a arătat punctul cu var. În urma loviturii de la 11m, Valentin Marcu a reușit să egaleze, cu o execuție sigură.

În minutul 87, Varodi s-a „trezit” cu mingea la 7m de poartă, însă unul dintre fundașii oaspeților a reușit să respingă, după ce atacantul turdean a întârziat finalizarea.

S-a terminat 1-1 și am zice că după logica lucrurilor Unirea ar trebuie să ajungă la un 3-3 în următorul meci…0-0 la Reghin, 2-2 acasă cu Sănătatea, 1-1 la Turda , deci…

Să sperăm însă că etapa următoare Unirea va reuși să câștige duelul cu MSE Târgu Mureș, o noupromovată la fel ca și Turda.

Partida a fost transmisă în direct ( iar înregistrarea poate fi urmărită) pe turdanews.

Arieșul Turda: Ursu – Chiș, Indreica, Ionescu, Marcu, Onicaș (Ititesc 71`), Selegean (Paleoca 62`), Bria, Fl. Dan, Varodi, Lemnaru (David 69`).

Unirea Tășnad: Gorbe – Paranau, Pălinceac, Varga, Anton (L. Vincze 90+2`), Vădan, Ciul (Nemeș 76`), Cubaș, Stanciu (Silaghi 81`), Szekely, D.Vincze (Cocian 88`)

SERIA 5, etapa 3

Avântul Reghin – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc    1-0

Cristian Chirilă (57)

Sănătatea Cluj – Olimpic Cetate Râşnov    1-0

Cristian Paul (67 – pen.)

Sticla Arieşul Turda – Unirea Tăşnad    1-1

Valentin Marcu (83 – pen.) / Raul Stanciu (12)

MSE Târgu Mureş – AFC Hărman    2-1

Zoltan Mihali (9), Rareş Ruja (27) / Claudiu Fânariu (24)

ACS Unu Fotbal Gloria – Gaz Metan Mediaş 2   4-1

Ovidiu Stoianof (2, 36), Roberto Hasnaş (45+1), Alexandru Cilean (58) / Răzvan Trif (53 – pen.)

Unirea Dej – CFR Cluj 2    0-0

AFC Odorheiu Secuiesc – CS Iernut     3-1

Cosmin Stăncuţu (26), Robert Bolozan (29), Miklos Locotus (88) / Marius Pastor (37)

Minaur Baia Mare – ACS Fotbal Comuna Recea     1-0

Răzvan Lupu (75)

Clasament

1.Minaur Baia Mare                       7