Loading...
Cale:  Home  >  Olimpia  >  Current Article

Liga a 2-a! Etapa a 6-a una a premierelor! Prima înfrângere pentru Chindia, primul gol al șoimilor și prima înfrângere pentru OLI la Afumați!

De   /  11 septembrie 2016  /   comentarii

oli-afumati

Etapa a şasea din Liga a II-a a fost una a premierelor. Liderul Chindia Târgovişte a suferit prima înfrângere în acest sezon, Metalul Reşiţa a obţinut prima victorie, iar Şoimii Pâncota a dat primul gol al stagiunii. Și tot în premieră, Olimpia Satu Mare pierde la AFUMAȚI!

Chiar şi aşa dâmboviţenii îşi păstrează prima poziţie, dar la un punct în faţa Braşovului care s-a impus în prelungiri cu UTA. Metalul bate acasă pe Baloteşti, obţinând prima victorie, iar CS Mioveni s-a distrat cu ASU Poli Timişoara. Şoimii de la Sebiş înscriu primul gol dar pierd 1-4 cu  Tărlungeni. Călăraşi obţine un punct neaşteptat de la Oradea, după un autogol al portarului gazdă în minutul 90, iar Olimpia ia trei de la CS Afumaţi. Sepsi – Juventus s-a terminat 3-0, iar Unirea Brăila nu a avut probleme pe teren propriu cu Berceni.

Afumați- Olimpia 3-0

Scorul a fost deschis in minutul 12 printr-un penalty transformat de catre Vasile Olariu, rezultat ce a ramas neschimbat pana la pauza.

In partea secunda jocul a devenit unul tensionat, in minutul 53 Alexandru Gheorghe a vazut direct cartonasul rosu in urma unei interventii energice petrecuta la mijlocul terenului, lasandu-si echipa in 10 oameni.

In ciuda acestui dezavantaj, CS Afumati a reusit sa se desprinda pe tabela in minutul 79, dupa o iesire indecisa a portarului Anca-Trip de pe urma careia a profitat Vlad Tudorache, care a introdus mingea in poarta goala.

Arbitrul a restabilit egalitatea pe teren in minutul 86, dupa ce l-a eliminat pe capitanul Olimpiei, Cosmin Iuhas, care a obtinut al doilea cartonas galben.

Dupa doar 2 minute, afumatenii au stabilit scorul final prin reusita lui Marian Vlada.

Pentru Afumati urmeaza o deplasare pe terenul celor de la Dunarea Calarasi, iar Olimpia Satu Mare va juca acasa impotriva celor de la Sepsi Sfantu Gheorghe.

CS Afumati: Obretin – Gheorghe, Robicek, Patriche, Verdes (Vlada ’70), Buzea, Olariu, Petculescu (Popa ’54), Tudorache, Vasile, Balgiu (Pivniceru ’85)

Rezerve: Misa – Zaharia, Popa, Moglan, Vlada, Pivniceru, Costache

Antrenor: Vasile Neagu

Olimpia Satu Mare: Anca-Trip – Ciul (Tudoran ’73), Muresan, Heil, Iuhas, Onicas, Rus (Erdei ’62), Villand (Bura ’45), Durus, Faur, Ludusan

CLASAMENT

1. Chindia Târgoviște 6              5              0              1              12:6        15
  2. FC Braşov 6              4              2              0              11:5        14
  3. Juventus București 6              4              1              1              25:2        13
  4. Braila 6              4              1              1              13:7        13
  5. Foresta Suceava 6              4              0              2              12:10     12
  6. Sepsi 6              3              2              1              14:4        11
  7. UTA Arad 6              3              2              1              10:5        11
  8. CS Mioveni 6              3              2              1              6:4          11
  9. Afumati 6              3              1              2              23:6        10
  10. Olimpia 6              3              1              2              16:5        10
  11. Unirea Tărlungeni 6              3              1              2              10:5        10
  12. Dunărea Călărași 6              2              2              2              8:6          8
  13. Academica Clinceni 5              2              0              3              8:9          6
  14. Râmnicu Vâlcea 5              1              3              1              5:6          6
  15. Balotești 6              1              2              3              8:10        5
  16. Luceafarul Oradea 6              1              1              4              3:6          4
  17. Poli Timisoara 6              1              1              4              8:14        4
  18. Metalul Reşiţa 6              1              0              5              2:15        3
  19. ACS Berceni 6              0              0              6              2:16        0
  20. Şoimii Pâncota 6              0              0              6              1:56        0