Loading...
Cale:  Home  >  Altele  >  Current Article

Învinși la ultima fază! | tășnădenii au pierdut nemeritat după ce au evoluat în inferioritate din minutul 7

De   /  4 martie 2019  /   comentarii

Unirea Tășnad a pierdut nemeritat, scor 1-2 primul meci oficial din 2019. Elevii lui Cristi Popa
au fost învinși acasă de Avântul Reghin după un gol încasat la ultima fază, în minutul 93.
Unirea a jucat practic tot meciul cu un om mai puțin. Tutuța a văzut rapid două cartonașe galbene în
minutul 2 și 7 și a fost trimis rapid la vestiare de centralul Dreve. Chiar și în aceste condiții tot
tășnădenii, spre lauda lor, au condus ostilitățile și au dominat tactic prima parte a meciului.
Mai mult, după pauză Szekely a deschis scorul în minutul 49 și se părea că prima etapă a returului va
aduce primele puncte în contul tinerei trupe din Tășnad. Fără să impresioneze însă oaspeții au
revenit norocos în meci la prima lor acțiune mai periculoasă de atac.
Truță a egalat în minutul 62 după o minge aruncată peste apărarea gazdelor , jucătorul Avântului l-a
depășit pe Anișoreac și a marcat în poarta goală…
A urmat o jumătate de oră de joc cu situații la ambele porți și se părea că ambele echipe sunt
mulțumite cu remiza. La ultima fază însă, în minutul 93 portarul oaspeților aruncă o minge înspre
careul Unirii mingea trece prea ușor de fundașii gazdelor iar Potor aflat la locul potrivit împinge
mingea din 6m în plasă pe lîngă Anișoreac. 1-2 și trei puncte nesperate pentru Avântul care urcă pe
șase în clasament și scapă de emoțiile retrogradării.
În schimb Unirea pierde nemeritat puncte importante și rămâne pe poziția a 9-a în seria a 5-a.
Unirea: Anișoreac – Bălău, Vincze L., Varga, Silaghi (Ziman, min 89.), Parnău, Cubaș, Székely, Cocian
(Suciu, 72.), Tutuța, Talpoș (Călin Pop, 57.). Antrenor: Cristian Popa.
Avântul: Bucin – Bugnar, Fl. Pop, Merdariu, Laczkó (Pótor, min 46. ), Luca (Bogățan, 84.), Covaciu,
Chirilă (Horváth, 84.), Bujor, Truță, Stavila (Pavel, 69.).Antrenor: Budai Barna Lóránd.
Eliminat: Tutuța (min 7– Unirea).
Etapa viitoare Unirea va juca la Cluj cu Sănătatea.
SERIA 5, etapa 16
Gaz Metan Mediaş 2 – Sticla Arieşul Turda 2-0
Raul Hăjmăşan (32), Simion Cocoară (51 – autogol)
CFR Cluj 2 – ACS Unu Fotbal Gloria 2-1
Paul Potra (45+1), Claudiu Petrila (83) / Ovidiu Stoianof (55)
AFC Odorheiu Secuiesc – Unirea Dej 3-2

Bogdan Mintaş (14), Romaric Alexander Logon (71, 90+2) / Rareş Pintea (1 – pen.), Florin Blaj (66)

Unirea Tăşnad – Avântul Reghin 1-2
Krisztian Szekely (49) / Florin Truţă (62), David Potor (90+2)
AFC Hărman – Sănătatea Cluj 0-1
Adrian Lupu (70)
ACS Fotbal Comuna Recea – MSE Târgu Mureş 10-0
Sergiu Ciocan (5, 26, 61), Romario Rus (17, 43), Ioan Opriş (33, 41, 73), Alin Bota (56 – pen.),
Alexandru Mărieş (79)
CS Iernut – Minaur Baia Mare 0-5
Mihai Roşca (28, 44 – pen.), Raul Stanciu (55), Alexandru Taciuc (65), Paul Chiş Toie (78)
Clasament
1.ACS Fotbal Comuna Recea 40
2.Minaur Baia Mare 35