Cale:  Home  >  Breaking News  >  Current Article

EXECUȚIE ÎN DIRECT ! Olimpia învinsă de arbitrii în minutul 96 la Mioveni!

De   /  9 martie 2016  /   comentarii

ce ofside

La trei zile distanță de la înfrângerea în prelungiri, 2-3 acasă cu U Cluj Napoca, Olimpiei îi e dat să mai trăiască un coșmar… Elevii lui Csik au pierdut în această seară la Mioveni în minutul 6 al prelungirilor după un meci în care arbitrajul a fost unul ” jmekeresk” ca să nu zicem altfel.

Olimpia a fost condusă cu 1-0 din minutul 37 când Stoica a reluat cu capul în plasă o minge centrată de Galan. Bura a avut o ocazie excelentă, lui Mărkuș i se refuză la 0-0 un penalty clar în minutul 15 și totuși Oli egalează prin Munteanu în minutul 65. După o centrare a lui Brata, mingea ajunge la Mitru care înscrie la vinclu din careu 1-1. Galban-albaștrii domină și Mărkuș înscrie în minutul 80 cu un lob de efect..Doar că..stupoare , reușita e anulată pe motiv de ofside.

Ca bătaia de joc să fie completă , centralul i-a împins efectiv de la spate pe argeșeni în ultimele minute. Cornere peste cornere și prelungiri la prelungiri până când reduta a cedat în minutul 96. Vintilă recuperează o minge în dreapta terenului, avansează singur până în dreptul careului şi centrează prin faţa porţii, la bara a doua, pentru Galan, care, lăsat singur, trimite la colţul scurt şi înscrie cu toată opoziţia lui Băican . 2-1 pentru MIOVENI și o execuție în direct a brigăzii de arbitrii…În direct la o oră de Liga Campionilor!

CS Mioveni câştigă cu noroc după ce arbitri au făcut praf meciul. Olimpia a avut un penalty clar în prima repriză, la scorul de 0-0, iar la 1-1 Mărkuş a înscris, însă golul i-a fost anulat eronat după un offside inventat de asistent . Echipa argeşeană urcă pe loc de play-off, iar Olimpia e la 10 puncte de CS Mioveni şi îşi poate lua adio de la locul 6

Olimpia va juca sâmbătă acasă cu Șoimii Pâncota!

CS Mioveni: Croitoru – Tirică (Ed. Neacşu ’49), Calvin, Bg. Stoica (cpt.), Ed. Stoica – Torişte, Mîrzeanu (M. Vintilă ’77), Biceanu, M. Galan – Năstăsie, Nilă (Gugu ’62) Rezerve neutilizate: Oct. Popescu – Traşcu, D. Iancu, Ct. Stan Antrenor: Marius Staicu

Olimpia: Băican – D. Muntean, Tătaru, Iuhas (cpt.), Brata – D. Lukacs, Onicaş, Villand (Faur ’64), Bura (Ianc ’64) – Buhăescu (Ciul ’64), Mărkuş Rezerve neutilizate: Şuta – R. Rus, Bîgiu, Fl. Mureşan Antrenor: Tiberiu Csik

AU ARBITRAT: Dorin Petru Voina (Reşiţa) la centru  şi  asistenţii săi Adrian Ionescu (Târgovişte) şi Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa).  Rezerva Aurel Vărzan (Oţelu Roşu).Observatorii Ioan Mureşan (Timişoara) şi Florin Nicolaescu (Slatina).