Cale:  Home  >  Fotbal  >  Current Article

Chiar au încins hora UNIRII! Unirea Tășnad bate la Decebal și e campioană de toamnă în elite!

De   /  20 noiembrie 2016  /   comentarii

unirea-tasnad

Unirea Tășnad s-a impus clar la Decebal, 2-0 și e campioana de toamnă din elite.

Frații Schnelenperger s-au arătat a fi decisivi în succesul de azi de pe terenul Luceafărului. La primul gol, Cristian a recuperat la 40 m și a pasat excelent pentru Marius care a marcat din 11m. 0-1 în minutul 41. Apoi în partea a doua tot după o recuperare a lui Cristian, Unirea a plecat pe contraatac și în Marius a făcut 2-0 în minutul 65. A fost un meci frumos cu multe situații de poartă, cu Cadar ghinionist, omul responsabil cu ratările la oaspeți i cu veteranii Bălău și Vădan greu de depășit de ofensiva gazdelor. De remarcat că Unirea a terminat meciul în 10 după ce juniorul echipei a fost eliminat în minutul 76 de centralul Sergiu Neichi pentru două galbene…

”Au fost mai buni azi dar e păcat că le-am făcut cadou primul gol cu acea minge respinsă în centru. Dacă intram cu 0-0 la vestiare poate reușeam măcar un egal.Așa ne-au depășit fizic în partea a doua” a recunoscut managerul Luceafărului, Cosmin Iuhas.

De cealaltă parte, Unirea a avut o frumoasă galerie la Decebal iar la final fanii și jucătorii au scandat minute bune…CAMPIONII…E un obiectiv despre care se vorbește cu entuziasm la Tășnad. Acum primul pas e făcut…Unirea e campioană de toamnă…Rămâne de văzut dacă la primăvară Victoria Carei ,Energia Negrești sau Talna Orașu Nou vor reuși să revină în luptă…

Un meci spectaculos s-a jucat la Oraşu Nou. Talna a reuşit să câştige meciul cu 3-2, asta după ce Ştiinţa Beltiug a condus la pauză cu 2-1. Oraşu Nou a marcat golul victoriei cu şansă, în minutul 90+4.